Лотереї України: головні гравці на азартному ринку

Лото в Україні

До запровадження закону про легалізацію гральних закладів, крім нелегальних казино, букмекерів, залів ігрових автоматів, діють легальні та напівлегальні гравці. Частина з них мають право на проведення суворо обумовленого виду азартних ігор (лотерей). Решта працюють напівлегально, прикриваючись профільними ліцензіями інших юрисдикцій, або організовуючи гральний бізнес під виглядом не забороненої законом діяльності.

Українська національна лотерея (УНЛ)

Офіційний оператор державних лотерей, що працює в гральній сфері з 1997 року. На поточний момент – це найстаріша компанія на регульованому ринку азартних ігор України. Незважаючи на загальнонаціональне значення компанії, на яке вказує і її назва, «Українська національна лотерея» всі роки залишалася приватним підприємством зі 100% іноземним капіталом.

Засновником УНЛ є американець Вільям Френсіс Флінн. Незабаром після створення компанії жителем Флориди права на неї перейшли холдингу Olympic Gold Holdings Limited, який управлявся інвесторами із західноєвропейських країн. У березні 2016 року УНЛ знову змінила власника. Права на оператора лотерей отримала зареєстрована на Кіпрі компанія Efamiando Holdings Limited. Нарешті, на початку 2018 року одноосібним власником УНЛ став британський підданий Майкл Джон Фогго. Його інтереси під час укладання угоди представляла компанія Hong Kong Rui Bo Investment Limited, а сам бізнесмен займався інвестиціями в фінансовий сектор, нерухомість і медійні ресурси переважно в Китаї і країнах Азії.

Зараз в портфелі «Української національної лотереї» налічується 16 лотерей із паперовими квитками і ставками в онлайні і 4 тиражні лотереї. При цьому в Єдиному реєстрі державних лотерей за УНЛ закріплено 39 брендів і тільки 3 з них офіційно припинили своє існування.

На початку 2019 року УНЛ запустила нову версію сайту, який став ще зручніше для шанувальників онлайн-розіграшів. Тут же можна придбати і перевірити квиток звичайної тиражної лотереї, отримати виграш, використовуючи електронні платіжні системи. Незважаючи на існуючу на той час заборону в країні букмекерських контор послуги букмекерів відкрито представлені на новому сайті в розділі «Ставки на спорт». Користувачі можуть вибрати один з чотирьох відомих брендів і зробити свій прогноз:

  • Pari Match;
  • Bazabet;
  • Фаворит Спорт;
  • Fortuna Live.

Лотереї МСЛ

Товариство з обмеженою відповідальністю «М.С.Л.» було утворено в 1998 році, проте новий оператор державних лотерей з’явився не на порожньому місці і мав багату передісторію роботи на українському ринку. Формально компанія є правонаступником найбільшого радянського оператора «Спортлото», який мав регіональні підрозділи в різних республіках СРСР. Після розпаду Союзу на базі цих підприємств була заснована державна корпорація «Молодьспортлото», яка в 1998 році і була реорганізована в «М.С.Л.».

Зараз статутний капітал оператора становить 137,8 млн гривень. За даними зі ЗМІ, більш 99,9% компанії належить зареєстрованому на Кіпрі холдингу Evolot Limited, єдиним бенефіціаром якого є Маркос Шіапаніс.

Широка мережа розповсюдження лотерей «М.С.Л.», як і в випадку з УНЛ, привела до того, що точки продажів стали використовуватися для організації незаконних азартних ігор під видом лотерейних розіграшів. У закладах приймаються ставки на спорт, встановлюються емулятори ігрових автоматів. Для псевдолотерейних розіграшів користуються платформами «Чемпіон» та Simple Games, рівень віддачі яких не перевищує 70%. Саме це програмне забезпечення і відповідає за візуалізацію генератора випадкових чисел, а простіше кажучи, під виглядом лотерей відкриває доступ до звичайних слотів. Нерідко такі розваги надаються населенню в лотомаркетах під уже розкрученими брендами:

  • Спортліга;
  • Спортпрогноз;
  • Мегалот;
  • Золотий тріумф;
  • Золота підкова;
  • Лото-Забава.